Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2010

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

By Αθλητικοκάφρος...

Με τον Τζιμπριλ Σισσε να πετυχαίνει 2 γκολ, τα πρώτα του ενάντια στον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΟΑΚΑ με σκορ 2-1.
Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος από τον Παναθηναϊκό στον αγωνιστικό χώρο. Με έναν τρομερό Ιμπαγασα οι ερυθρόλευκοι όχι μονό έλεγχαν το παιχνίδι αλλά δεν άφηναν και τους αντίπαλους τους να αλλάξουν 3 συνεχόμενες πάσες. Η πίεση του Ολυμπιακού ήταν υποδειγματική και οι πράσινοι περιορίζονταν μονό στο να κάνουν μακρινές μπαλιές στο Σισσε, ο οποίος ήταν καλά κλεισμενος. Αντιθετα οι ερυθρόλευκοι κυκλοφορούσαν την μπάλα και περίμεναν την κατάλληλη ευκαιρία για να σκοράρουν. Αυτό έγινε στο 37ο λεπτό όταν ο Κέβιν Μιραλλας χόρεψε στην κυριολεξία Μπουμσονκ, Καντε και Ζιλμπερτο και με ένα κεραυνό άνοιξε το σκορ για τους ερυθρολευκους και παγωσε το ΟΑΚΑ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-1 και η εικόνα των δυο ομάδων έδειχνε πως δύσκολα θα άλλαζε ο νικητής του ντέρμπι. Με την έναρξη όμως της επανάληψης ο Νιοπλιας έβγαλε τους Γκοβου και Κατσουρανη και με την προσθήκη των Γκαρσία και Μαρίνου αλλά και την παρουσία του Χριστοδουλόπουλου πίσω από το Σισσε τα πράγματα άλλαξαν. Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν υπνωτισμένοι στο γηπεδο και μετά από λάθος του Ντουντου και του Αβραάμ ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε σέντρα πάρε βαλε στο Σισσε ο όποιος σκόραρε προ κενής εστίας και έδωσε την ευκαιρία στους 65000 φίλους του ΠΑΟ να φωνάξουν. Σαν να μην έφτανε αυτό οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των ερυθρόλευκων και στη συνεχεία. Ο Καντε διώχνει τη μπάλα ο Χριστοδουλόπουλος τη μαζεύει , βλέπει το Γκαρσία και αυτός με τη σειρά του το Σισσε, ο οποίος ανατρέπεται ,συμφωνά με το διαιτητή, από τον Αβραάμ ,που δέχτηκε και την κόκκινη κάρτα. Ο Σισσε εκτέλεσε το πέναλτι και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 63ο λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι αν και βρέθηκαν από το πουθενά με παίκτη λιγότερο και πίσω στο σκορ συνέχισαν να προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις επίτευξης τέρματος, όμως δεν τα κατάφεραν και έτσι το παιχνίδι έληξε 2-1 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στον έναν βαθμό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος απέναντι στην ΑΕΚ με σκορ 1-0 στη Νέα Σμύρνη. Οι κυανερυθροι , που έχασαν και πέναλτι με το Ριερα πέτυχαν το νικητήριο γκολ  με τον Ισπανό στο 50ο λεπτό και έτσι πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα .Η ΑΕΚ αγωνίστηκε από το 36ο λεπτό με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Νταντομο. Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Κρήτη απέναντι στον Εργοτελη με σκορ 1-2.Το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Κοντρερας στο 4ο λεπτό των καθυστερησεων. Για τον Εργοτελη άνοιξε το σκορ ο Μπουντιμιρ και ισοφάρισε ο Σαλπιγγιδης. Μεγάλη νίκη και ανατροπή και στο Παμπελοπονησιακό στάδιο , όπου η Κέρκυρα προηγήθηκε με τον Τσιγκα στο 36, όμως ο Αστέρας Τρίπολης με γκολ του Πουλιδο αρχικά στο 78 και του Ουντοζι στο 88 , απέδρασε με το διπλό. Ο Άρης νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον Ατρόμητο με σκορ 2-0.το σκορ άνοιξε ο Χαβιτο και το 2-0 διαμόρφωσε ο Λαζαριδης για τον Άρη , ο όποιος έδειξε να συνέρχεται μετά τον αποκλεισμό του από το κύπελλο από τα Τρίκαλα. Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Πανσεραικος ο όποιος με ένα καταπληκτικό γκολ του Λεοζινιο νίκησε στην έδρα του με 1-0 την Καβάλα. Τρίποντο ανάκαμψης πηρέ η Λάρισα , που επικράτησε στο Αλκαζάρ της Ξάνθης με το επιβλητικό 3-0.Σκορερς για τους βυσσινί οι Κανομπιο με δυο γκολ και Ιγκλεσιας.  Τέλος ,ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχτηκαν Ηρακλής και Ολυμπιακός Βόλου στη Θεσσαλονίκη σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και με τις δυο ομάδες να είναι ευχαριστημένες με την ισοπαλία.