Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2010

Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΚΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ

By Αθλητικοκάφρος ...
Όταν βλέπει Ισπανική ομάδα απέναντι του κάτι παθαίνει. Ο Ολυμπιακός μετά τη συντριβή της Ρεαλ στο ΣΕΦ για την πρώτη αγωνιστική και ενώ παρεμβλήθει η ήττα και η τραγική εμφάνιση στη Γερμάνια, υποδέχτηκε και ταπείνωσε και την Μαλαγα.
Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους  Ισπανούς να τους αμφισβητήσουν. Με άμυνα για σεμινάριο και υποδειγματικό transition game οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 22 πόντους διαφορά 47-25. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ανέβαινε και έφτασε μέχρι και τους 36 πόντους 91-55 και οι παίκτες της Ουνικαχα είχαν παραδοθεί στις άγριες διαθέσεις των ερυθρόλευκων. Ο Παπανικολαου έκανε πράγματα και θαύματα σε άμυνα και επίθεση, ο Μιλος Τεοντοσιτς πυροβολούσε με τρίποντα το αντίπαλο καλάθι και οργάνωνε άψογα την ομάδα μοιράζοντας και 9 ασσιστ και ο Σπανουλης με την μαχητικότητα του στην άμυνα αλλά και την έφεση του στο σκοράρισμα , ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό. Για άλλη μια φορά πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση ο Γιάννης Μπουρουσης ,ενώ σε καλή κατάσταση έδειξε να βρίσκεται και ο Λουκάς Μαυροκεφαλιδης, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του και χάρισε στους περίπου 4.500 οπαδούς του Ολυμπιακού κάποιες πολύ θεαματικές φάσεις. Από την Ουνικαχα πάλεψε ο πρώην ερυθρόλευκος Γιώργος Πριντεζης και ο Τερελ Μακ ινταιρ , αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να κρατήσουν τη διαφορά σε …..χαμηλά επιπεδα. Το τελικό σκορ ,93-66,από μόνο του απεικονίζει την ανωτερότητα του Ολυμπιακου. Αξιζει να σημειωθεί ότι ο αρχηγός της ομαδας, Θοδωρης Παπαλουκας συμπλήρωσε 200 εμφανίσεις στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 47-25, 68-45, 93-66

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 2 (4 ασίστ), Νεστέροβιτς 11 (3 ριμπ.), Σπανούλης 16 (7 ασίστ), Μπουρούσης 17 (7 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 9, Γλυνιαδάκης 2, Νίλσεν 4, Παπανικολάου 17 (6 ριμπ.), Τεόντοσιτς 11 (9 ασίστ, 4 ριμπ.), Λούκας 4 (4 κλεψ.).

Μάλαγα (Ρενέσες): Ροντρίγκεθ, Φρέιρε 6, Πρίντεζης 13, Μπαρέρα, Χιμένεθ 9, Τρίπκοβιτς 7, Ρούμπιο 2, Φρίλαντ 14, ΜακΙντάιρ 14, Άρτσιμπαλντ 1.

Στη Λουμπλιάνα ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την τοπική Ολύμπια και γνώρισε την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση. Οι πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με σκορ 16-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Σλοβένοι όμως όχι μονό δεν τα παράτησαν αλλά με επιμέρους σκορ περιόδου 23-6 κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-28.Οι πράσινοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις καθώς ο Νικολας ήταν σε κακή μέρα και μονό ο Μπατιστ  με τον Διαμαντιδη κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ομπραντοβιτς μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και με αιχμή του δόρατος το Φωτση που με τρίποντα μαχαιριές πλήγωνε την άμυνα της Ολύμπια και τον πολύ καλό για άλλη μια φορά Διαμαντιδη ,κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 46-48.Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και με τον Διαμαντιδη να ευστοχεί στις 5 από τις 6 βολές που είχε στο τέλος οι πράσινοι έδειχναν να δραπετεύουν από την Λουμπλιάνα με τη νίκη, όμως ο Ιλιεφσκι με ένα σουτ στο τέλος του παιχνιδιού ισοφάρισε σε 72-72 και οδήγησε το ματς στην παράταση. Ο Διαμαντιδης δεν είχε βοήθειες μιας και ο Νικολας ήταν άφαντος , ο Σατο δεν βοήθησε και έτσι ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να σκοράρει παρά μονό με βολές. Η έλλειψη αξιόπιστου αναπληρωματικού play maker  άλλωστε είναι εμφανής καθώς Τεπιτς και Καλαθης δείχνουν να μην είναι παίκτες υψηλού επιπέδου, ενώ και στο σκοράρισμα οι πράσινοι έχουν πρόβλημα αν δεν τραβήξει ο Νικολας. Ο αρχηγός της ομαδας, Διαμαντιδης, ήταν ο καλύτερος αλλά και ο μοιραίος ,καθώς αστόχησε στην τελευταία βολή και έτσι η Ολύμπια πηρέ μια σπουδαία νίκη με σκορ 85-84 και έμεινε μονή πρώτη στην κορυφή του ομίλου.
    ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ενεργεία από τον Μαικ Μπατιστ , ο οποίος πάτησε στο κεφάλι τον Οζμπολτ , που ήταν πεσμένος στο παρκέ !!!!!!Ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού δεν αποβλήθηκε από τον αγώνα και έδειξε με το χτύπημα αυτό  το ….ήθος και την συναδελφικότητα του. Ευτυχώς για τον Οζμπολτ ήταν τυχερός στην  ατυχία του μιας και τη ..γλίτωσε μονό με αιμορραγία στη μύτη.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 39-28, 48-48, 72-72 (παρ. 85-84)

Ολίμπια (Ζντοβντς): Πέρι 4, Ιλιέφσκι 11, Αναγκόνιε, Γκρέγκορι 13, Γιάγκοντνικ 9, Σεμαρντίνι 4, Πίκνεϊ 16, Μάρκοτα 10, Όζμπολντ 9, Βρκιτς 9

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 9, Μπατίστ 16, Φώτσης 13, Σάτο 7, Νίκολας 2, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 20, Βουγιούκας 5, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2