Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2010

Quiz για το Europa League και το Champions League

Share
Ερωτήσεις Europa League

Ποιος είναι ο μοναδικός παίκτης που έχει παίξει με έξι διαφορετικές ομάδες στο κύπελλο UEFA; (100 βαθμοί)
Έτζο Σίφο (Αντερλεχτ, Ίντερ, Μπορντό, Οσέρ, Τορίνο, Μονακό)

Πόσες πλευρές έχει το τρόπαιο του Europa League; (100 βαθμοί)
Οκτώ

Ποιος παίκτης έχει πετύχει το γρηγορότερο γκολ σε τελικό κυπέλλου UEFA; (50 βαθμοί)
Ο Μικαελ Ρουμενίγκε, στο 2' του τελικού της σεζόν 1992/93 (Ντορτμουντ - Γιουβέντους)

Μόλις δυο ομάδες έχουν κερδίσει δυο διαδοχικές φορές το κύπελλο UEFA. Ποιες είναι; (30 βαθμοί)
Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλη

Ποιες είναι οι χώρες που εκπροσωπήθηκαν για πρώτη φορά στους ομίλους του Europa League τη σεζόν 2009 – 2010; (50 βαθμοί)
Λετονία, Μολδαβία

Ποιος πρώην τερματοφύλακας έχει κερδίσει το κύπελλο UEFA ως προπονητής; (50 βαθμοί)
Ο Ντίνο Τζοφ

Πότε έγινε ο τελευταίος διπλός τελικός του κυπέλλου UEFA και ποιος κατέκτησε το τρόπαιο; (30 βαθμοί)
Το 1997, και το τρόπαιο κατέκτησε η Σάλκε

Ποιες ομάδες από την Αγγλία έχουν κατακτήσει τα συνολικά έξι τρόπαια UEFA που κατέληξαν στη χώρα; (30 βαθμοί)
Τότεναμ, Λίβερπουλ και Ίπσουιτς

Τι κοινό έχουν οι Πόρτο, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Γκέντεμποργκ και Γαλατάσαραϊ σε σχέση με το κύπελλο UEFA; (50 βαθμοί)
Έκανα τρέμπλ τη χρονιά που πήραν το τρόπαιο
Ποιοι οπαδοί γέμισαν το 20% των πτήσεων που έγιναν από τη χώρα τους την ημέρα του τελικού Europa League για να είναι στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας; (100 βαθμοί)
Οι οπαδοί της Σέλτικ το  2003

Πόσοι τελικοί UEFA έγιναν με τη συμμετοχή ομάδων από την ίδια χώρα; (30 βαθμοί)
Επτά ('72,'80.'90,'91,'95,'98,'07)

Ποια είναι η χώρα με τα περισσότερα UEFA – Europa League τρόπαια; (30 βαθμοί)
Ιταλία με εννιά

Ποια ομάδα που έχει φτάσει σε τελικό UEFA παίζει σήμερα στη τέταρτη κατηγορία της χώρας της; (100 βαθμοί)
Η Bastia

Ερωτήσεις Champions League

Ποιος είναι ο μοναδικός παίκτης με καταγωγή από το Σαν Μαρίνο που έχει γίνει πρωταθλητής Ευρώπης; (100 βαθμοί)
Μάσιμο Μπονίνι

Ποια ήταν η τελευταία ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα Ευρώπης χωρίς ξένους παίκτες στη σύνθεσή της; (50 βαθμοί)
Στεάουα Βουκουρεστίου 1986 (Helmuth Duckadam, Stefan Iovan, Miodrag Belodedic, Adrian Bumbescu, Ilie Barbulescu, Gavril Balint,Lucian Balan (75' Anghel Iordanescu), Laszlo Boloni, Mihail Majearu, Marius Lacatus, Victor Piturca (107'Marin Radu)

Ποιες είναι οι ομάδες που έχουν στα γραφεία τους το αυθεντικό κύπελλο πρωταθλητριών; (50 βαθμοί)
Ρεάλ, Αγιαξ, Μπαγερν, Μιλαν και Λιβερπουλ

Σε ποιο γήπεδο έχουν γίνει οι περισσότεροι τελικοί κυπέλλου πρωταθλητριών; (30 βαθμοί) Γουέμπλεϊ

Μόνο δυο παίκτες έχουν σκοράρει σε πάνω από έναν τελικό Champions League. Ποιοι είναι; (30 βαθμοί)
Ραουλ Γκονζάλεζ, Σάμουλε Ετό'ο

Ποιος είναι ο νεότερος και ο γηραιότερος προπονητής που έχουν στεφτεί πρωταθλητές Ευρώπης; (100 βαθμοί)
Ρεϊμον Γκέταλς (71) και Ζοζέ Βιλαλόνγκα (36)

Έξι άνθρωποι έχουν γίνει πρωταθλητές Ευρώπης ως προπονητές και ως παίκτες. Ποιοι είναι; (50 βαθμοί)
Miguel Munoz,  Frank Rijkaard, Carlo Ancelotti, Giovanni Trapattoni, Josep Guardiola, Johan Cruijff

Ποιος είναι ο μοναδικός μη Ευρωπαίος παίκτης που βρίσκεται στη πρώτη δεκάδα των σκόρερ όλων των εποχών στο Champions League; (30 βαθμοί)
Ντιντιέ Ντρογκμπά

Ποια είναι η μικρότερη πόλη που έχει βγάλει πρωταθλήτρια Ευρώπης; (50 βαθμοί)
Το Εϊντχόφεν με 210.000 κατοίκους
Ποιες ομάδες έχουν φτάσει στο τελικό ως πρωταθλήτριες της προηγούμενης χρονιάς; (30 βαθμοί)
Μίλαν, Αγιαξ Γιουβέντους, Μαντσεστερ Γ.(Champions League). Δεκτές οι απαντήσεις που συμπεριλαμβάνουν όλο το φάσμα της διοργάνωσης καθώς δεν υπήρξε διευκρίνηση.
Ποια είναι η ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα Ευρώπης κάνοντας τις λιγότερες νίκες στη πορεία της μέχρι το τελικό; (100 βαθμοί)
Η PSV το 1988 με συνολικά τρεις νίκες
Ποιες ομάδες κατέκτησαν το κύπελλο πρωταθλητριών σε τελικό που έγινε στη πατρίδα τους; (30 βαθμοί)
Real Madrid, Inter, Manchester United, Ajax, Liverpool, Juventus και Dortmund. Οι δυο πρώτες μάλιστα το έχουν κατακτήσει στην έδρα τους.

Το 2005, ποιος παίκτης ήταν έτοιμος να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η Λίβερπουλ (με το οποίο έγινε το 3-3) και τον απώθησε ο Τσάβι Αλόνσο; (50 βαθμοί)